Međutim, kako se termin porođaja približavao, počela sam primjećivati stvari koje su mi izazivale nelagodu. Svekrva gotovo nikada nije govorila „tvoja beba“ ili „vaša kćerka“. Umjesto toga stalno je ponavljala: „Moja djevojčica uskoro stiže“ ili „Napokon ću imati kćerku.“ U početku sam se samo nasmijala misleći da se nespretno izražava. Ali onda je počela uređivati dječiju sobu u svojoj kući, kupovati krevetić, kolica i ormarić za odjeću, kao da će beba živjeti kod nje. Kada bih je pitala zašto joj je sve to potrebno, samo bi odgovorila da planira provoditi mnogo vremena sa svojom „djevojčicom“.
Moj muž nije tome pridavao veliki značaj. Govorio je da je njegova majka oduvijek bila pomalo napadna i da će se smiriti kada se beba rodi. Pokušala sam vjerovati da je u pravu, ali osjećaj nelagode nije nestajao. Svekrva je čak počela praviti rasporede za vikende, govoriti prijateljicama kako će beba često spavati kod nje i planirati praznike kao da smo sve to već dogovorili. Nijednom nas nije pitala šta mi želimo. Ponašala se kao da su sve odluke već donesene.
Nekoliko dana kasnije otišla sam u prodavnicu po posljednje stvari za porodilište. Tamo sam slučajno srela jednu od svekrvinih dugogodišnjih prijateljica. Srdačno mi je čestitala trudnoću, a zatim uz osmijeh rekla da je čula mnogo o „aranžmanu“ koji smo navodno napravili sa mojom svekrvom. Zbunjeno sam je pitala o kakvom aranžmanu govori. Osmijeh joj je istog trenutka nestao s lica. Pogledala me kao da je upravo shvatila da je rekla nešto što nije smjela. U tom trenutku osjetila sam kako mi se stomak steže, jer sam prvi put pomislila da moja svekrva možda mjesecima govori ljudima nešto o mojoj bebi, a da ja o tome nemam pojma.
Žena ispred mene nekoliko sekundi nije rekla ni riječ. Izgledala je iskreno zbunjeno, kao da pokušava shvatiti zašto ne znam ono što je, po njenom mišljenju, cijelo društvo već znalo. Onda je nervozno spustila pogled prema korpi koju je držala u rukama i promrmljala da vjerovatno nije trebala ništa spominjati. Osjetila sam kako mi srce sve brže lupa. Nisam mogla samo pustiti da ode. Ne nakon onoga što je upravo izgovorila. Zamolila sam je da mi objasni o kakvom aranžmanu govori.
Žena je duboko uzdahnula.
Pogledala je lijevo.
Pa desno.
Kao da provjerava sluša li nas neko.
Tek tada je tiho rekla da je moja svekrva mjesecima pričala kako ćemo joj, čim se beba rodi, prepustiti da je odgaja nekoliko dana svake sedmice. Tvrdila je da smo se muž i ja već dogovorili kako ćemo se brzo vratiti poslu i da će ona praktično biti druga majka djetetu.
Osjetila sam kako mi krv nestaje iz lica.
Nisam mogla vjerovati.
Nikada.
Ni u jednom razgovoru.
Nismo spomenuli ništa slično.
Žena je brzo dodala da je mislila kako svi znamo za taj plan. Rekla je da moja svekrva o tome priča s tolikom sigurnošću da niko nije posumnjao. Čak je pokazivala fotografije sobe koju uređuje i govorila kako će beba imati „svoju sobu“ kod nje.
Više nisam čula ostatak.
U glavi mi je odzvanjalo samo jedno.
Zašto?
Zašto bi to govorila?
Zašto bi izmišljala nešto tako veliko?
Došla sam kući potpuno potresena. Muž je odmah primijetio da nešto nije u redu. Ispričala sam mu cijeli razgovor od početka do kraja. U početku je samo šutio. Vidjela sam da pokušava pronaći racionalno objašnjenje.
Ali nije ga nalazio.
Jer ga nije bilo.
Odmah je nazvao svoju majku.
Nije se javila.
Poslao joj je poruku da dođe kod nas iste večeri.
Odgovorila je samo:
„Naravno, dušo.“
Kao da se ništa nije dogodilo.
Te večeri stigla je nasmijana, noseći dvije vreće pune odjeće za bebu. Poljubila me u obraz, zagrlila sina i odmah počela pokazivati male haljinice koje je kupila. Ponašala se potpuno opušteno.
Kao da ne zna zašto je pozvana.
Moj muž nije okolišao.
Mirno ju je pitao zašto ljudima govori da će naša kćerka živjeti kod nje nekoliko dana sedmično.
Osmijeh joj je nestao.
Ali samo na trenutak.
Brzo se nasmijala i rekla da su ljudi sigurno pogrešno razumjeli.
Međutim, moj muž nije odustao.
Pitao ju je direktno da li je svojim prijateljicama rekla da ćemo joj prepustiti odgoj djeteta.
Nekoliko sekundi je šutjela.
A onda rekla:
„Pa… zar nije logično?“
U dnevnoj sobi nastala je tišina.
Nisam mogla vjerovati šta slušam.
Ona je potpuno ozbiljno objasnila da je već odgojila jedno dijete i da zna šta radi. Rekla je da smo mi mladi, neiskusni i prezauzeti. Govorila je kao da je sve već odlučeno.
Bez nas.
Bez ijednog pitanja.
Bez našeg pristanka.
Tada je priznala još nešto.
Prijavila se na nekoliko grupa za bake i djedove.
Tamo je već sedmicama pričala kako će njena unuka najveći dio vremena provoditi kod nje.
Čak je pravila rasporede aktivnosti.
Izleta.
Časova plivanja.
Sve.
Prije nego što se dijete uopšte rodilo.
Osjetila sam kako mi se stomak steže.
Nisam bila ljuta zbog pomoći.
Bila sam ljuta jer je potpuno izbrisala mene iz priče.
Kao da nisam majka.
Kao da sam samo osoba koja će roditi dijete.
A onda ga predati.
Moj muž ju je tada mirno pitao zašto nikada nije razgovarala s nama o tome.
Odgovor koji je dala zabolio je više od svega.
Rekla je:
„Mislila sam da ćete se predomisliti ako vas pitam.“
Nisam mogla vjerovati.
Dakle, znala je.
Znala je da to ne želimo.
I zato je odlučila prvo uvjeriti sve ostale.
Moj muž je tada ustao. Prišao je vratima i otvorio ih. Rekao joj je da će biti divna baka ako poštuje granice. Ali da neće donositi roditeljske odluke umjesto nas.
Prvi put u životu nije se raspravljao.
Nije povisio glas.
Samo je bio potpuno jasan.
Svekrva je počela plakati. Govorila je da je pogrešno shvaćena. Da je samo željela pomoći. Da nije mislila ništa loše. Ali nijedna od tih rečenica nije mogla promijeniti činjenicu da je mjesecima gradila priču koja nije postojala.
Na kraju je tiho otišla.
Bez svađe.
Bez drame.
Samo pognute glave.
Narednih nekoliko sedmica nije nas zvala. Iskreno, to nam je dalo vremena da se pripremimo za dolazak naše djevojčice bez dodatnog pritiska. Razmišljala sam mnogo o svemu što se dogodilo.
Shvatila sam da dobre namjere ponekad nisu dovoljne.
Ako ne poštuju tuđe granice.
Kada se naša kćerka rodila, svekrva je poslala poruku. Nije tražila da dođe odmah. Nije spominjala svoju sobu za bebu. Samo je napisala da će čekati dok ne budemo spremni.
To je bio prvi put da sam osjetila da me zaista čuje.
Mjesec dana kasnije pozvali smo je u posjetu. Došla je s jednim malim poklonom i bez ijednog savjeta koji niko nije tražio. Prije nego što je uzela unuku u naručje, pitala me da li smije.
To jedno pitanje značilo mi je više nego sve prethodne kupovine.
Jer je pokazalo poštovanje.
A poštovanje je ono što nam je cijelo vrijeme nedostajalo.
Danas ima divan odnos s našom kćerkom. Viđa je često, igra se s njom i čuva je kada je mi zamolimo. Razlika je samo u jednoj stvari.
Više nikada ne pretpostavlja.
Uvijek pita.
I upravo zato je postala baka kakvu je naša djevojčica oduvijek zaslužila.














