Oglasi - Advertisement

Moji prijatelji su mislili da sam poludjela kada sam rekla da. Posebno zato što je moj stariji brat Marko bio jedan od najpopularnijih momaka u školi i nije podnosio ljude poput Tea. Godinama je ismijavao siromašne učenike, nazivao ih gubitnicima i ponašao se kao da vrijedi više od svih drugih. Ali ja nisam mogla zaboraviti da je Teo uvijek bio dobar prema meni. Pomagao mi je oko projekata, dijelio bilješke kada sam bila bolesna i nikada nije tražio ništa zauzvrat.

Na maturskoj večeri ljudi su nas gledali kao da smo neka šala. Neki su čak krišom snimali telefonom. Teo je bio nervozan, ali se trudio da mi bude ugodno. Tokom plesa mi je šapatom priznao da je mjesec dana vježbao korake kako mi ne bi stao na haljinu. Tada sam prvi put osjetila koliko su ljudi bili nepravedni prema njemu. Ispod nesigurnosti krilo se ogromno srce.

Oglasi - Advertisement

Nekoliko minuta prije ponoći, dok smo završavali ples, Teo mi je tiho rekao da mora nešto uraditi. Otišao je prema bini, uzeo mikrofon i cijela sala je utihnula. Mislila sam da će se zahvaliti što sam pristala doći s njim. Umjesto toga, pogledao me pravo u oči i rekao: “Misliš da si ti spasila mene. Ali zapravo ja pokušavam spasiti tebe. Od tvog brata. Molim te, pogledaj unutra.” Zatim mi je pružio crvenu fasciklu. Otvorila sam je. Nakon prve stranice osjetila sam kako mi koljena klecaju. A tada je moj brat utrčao prema meni pokušavajući mi istrgnuti fasciklu iz ruku.

Kada je moj brat Marko potrčao prema meni, cijela sala je zanijemila. Nikada ga nisam vidjela tako uspaničenog. Ljudi su se automatski sklanjali s puta dok je prolazio između stolova. U njegovim očima nije bilo ljutnje koju sam poznavala godinama. Bio je prestravljen. A upravo me taj strah natjerao da još jače stisnem crvenu fasciklu.

“Eliza, nemoj to čitati!” viknuo je.

Ali bilo je kasno.

Već sam pročitala prvi dokument.

I nisam mogla vjerovati svojim očima.

Na vrhu stranice nalazio se logo univerziteta iz drugog grada. Bio je to fakultet o kojem sam sanjala još od djetinjstva. Mjesecima sam čekala odgovor na prijavu. Marko mi je prije nekoliko sedmica rekao da nisam primljena. Rekao je da je pismo stiglo dok sam bila na školskom izletu i da je komisija odbila moj zahtjev.

Ali dokument u fascikli govorio je potpuno drugačije.

Bila sam primljena.

Sa stipendijom.

Punom stipendijom.

Srce mi je počelo divlje lupati.

Nisam razumjela.

Nisam mogla razumjeti.

Ako sam bila primljena…

Zašto mi je Marko rekao da nisam?

Podigla sam pogled prema njemu.

Bio je blijed kao zid.

A to je bio tek prvi dokument.

Iza njega se nalazila kopija e-mail prepiske.

Desetine poruka.

Neke između Marka i univerziteta.

Neke između Marka i naših roditelja.

Neke između Marka i ljudi koje nisam poznavala.

Počela sam čitati.

Polako.

Red po red.

I svaki novi red lomio je dio mene.

Prije nekoliko mjeseci Marko je slučajno otvorio moju poštu. Tada je saznao da sam primljena na fakultet udaljen stotinama kilometara od kuće. Umjesto da mi kaže istinu, sakrio je pismo.

Zatim je poslao odgovor u moje ime.

Odbio stipendiju.

I obavijestio fakultet da ne planiram upisati studij.

Osjetila sam kako mi se stomak okreće.

Nisam mogla disati.

Nisam mogla govoriti.

Samo sam gledala riječi pred sobom.

Marko je pokušao nešto reći.

Neko opravdanje.

Neko objašnjenje.

Ali više nisam mogla slušati.

Godinama sam vjerovala svom bratu.

Godinama.

A sada sam saznala da mi je ukrao budućnost.

Sala je bila potpuno tiha.

Svi su gledali.

Niko nije plesao.

Niko nije pričao.

Čak je i muzika bila ugašena.

Teo je stajao pored bine i nijemo me posmatrao. Nije izgledao kao pobjednik. Nije izgledao kao neko ko uživa u svemu tome. Izgledao je tužno. Kao da mu je žao što je morao biti osoba koja će mi pokazati istinu.

Okrenula sam se prema njemu.

“Kako si saznao?”

Glas mi je drhtao.

Teo je duboko udahnuo.

I tada počeo pričati.

Prije nekoliko mjeseci radio je honorarno u kancelariji jednog profesora. Sasvim slučajno vidio je moje ime među dokumentima za stipendije. Znao je koliko sam željela upisati taj fakultet. Znao je koliko sam učila.

Zato ga je zbunilo kada je pronašao dopis u kojem piše da sam odbila mjesto.

Nešto mu nije bilo logično.

Previše me poznavao.

Znao je da nikada ne bih odustala od tog sna.

Pa je počeo istraživati.

U početku samo iz radoznalosti.

Ali što je više kopao, situacija je postajala sve gora.

Na kraju je otkrio istinu.

I odmah znao da mi mora reći.

Problem je bio što nije imao dokaz.

Ne pravi dokaz.

Sve dok prije nekoliko dana nije uspio dobiti kopije prepiske.

Zato je sastavio fasciklu.

Zato je čekao.

I zato je upravo sada stajao pred cijelom školom.

Mogao je šutjeti.

Mogao je okrenuti glavu.

Ali nije.

Pogledala sam Marka.

Očekivala sam da će sve negirati.

Da će lagati.

Da će vikati.

Umjesto toga samo je spustio pogled.

I tada sam znala.

Sve je bilo istina.

Na trenutak sam pomislila da ću se srušiti.

Ne zbog fakulteta.

Nego zbog izdaje.

Jer najviše bole ljudi kojima vjerujemo.

Mnogo više od neprijatelja.

Na kraju je Marko tiho rekao:

“Nisam želio da odeš.”

Te riječi su me pogodile kao šamar.

To je bilo njegovo objašnjenje.

Ne zato što me mrzio.

Ne zato što je bio ljubomoran.

Nego zato što nije želio da se odselim.

Nije želio ostati sam.

Nije želio da se porodica promijeni.

Pa je odlučio promijeniti moj život umjesto mene.

I to bez mog pristanka.

Nekoliko djevojaka iz mog razreda počelo je plakati.

Čak su i neki profesori izgledali šokirano.

Ali meni je sve zvučalo udaljeno.

Kao da se događa nekome drugome.

Tada sam pogledala Tea.

I odjednom se sjetila svih godina.

Svih jutara kada mi je govorio dobro jutro.

Svih puta kada mi je pomagao.

Svih trenutaka kada su mu se drugi rugali.

A on je ipak ostao dobar čovjek.

Čovjek kojeg niko nije želio upoznati.

Čovjek kojeg su svi pogrešno procijenili.

Uključujući i mene.

Prišla sam mu.

Polako.

Kroz tišinu cijele sale.

I zagrlila ga.

Nisam rekla ništa.

Nisam mogla.

Ali mislim da je razumio.

Jer je i on počeo plakati.

Kasnije te noći razgovarala sam sa direktorom škole, profesorima i predstavnicima univerziteta. Zahvaljujući dokazima iz fascikle, situacija se brzo razjasnila. Fakultet je pristao ponovo aktivirati moju stipendiju.

Moj san nije bio izgubljen.

Ne još.

Ali nešto drugo jeste.

Povjerenje koje sam imala u svog brata.

Za njegovo vraćanje trebalo je mnogo više vremena.

Mjeseci su prolazili.

Zatim godina.

Marko je pokušavao ispraviti grešku.

Izvinjavao se.

Pisao poruke.

Dolazio na razgovore.

Nije bilo lako.

Ali polako sam počela vjerovati da se ljudi mogu promijeniti.

Ako su spremni prihvatiti posljedice svojih postupaka.

Na dan kada sam odlazila na fakultet, jedna osoba pomagala mi je nositi kofere do auta.

Teo.

Naravno.

Nasmijao se dok je spuštao posljednju torbu.

A onda rekao nešto što nikada neću zaboraviti.

“Znaš, svi misle da sam te ja spasio.”

Nasmijala sam se kroz suze.

“Jesi.”

Odmahnuo je glavom.

“Ne. Samo sam ti pokazao istinu. Ti si bila dovoljno hrabra da je prihvatiš.”

Godinama kasnije često sam razmišljala o toj maturskoj večeri.

O smijehu.

O fascikli.

O tajnama.

Ali najviše o jednoj lekciji.

Ponekad ljudi koje svi smatraju gubitnicima postanu najveći heroji u našim životima.

A ponekad ljudi koje smatramo herojima naprave najveće greške.

Zato nikada ne treba suditi nekoga po odijelu koje nosi.

Po novcu koji ima.

Po tome koliko je popularan.

Jer vrijednost čovjeka ne vidi se u svjetlima maturske sale.

Nego u trenutku kada ima priliku okrenuti glavu.

A ipak odluči uraditi ispravnu stvar.

Čak i ako ga cijeli svijet zbog toga ismijava.